924/146
George III linnedskab af sort træ dekoreret med forgyldt Chinoiserie i form af klassiske orientalske scener på skabets forside og sider, forestillende pagodebygning, træer, broer, hofmænd og fiskemænd i båd, den øverste sektion med et par døre, bag hvilke hylder, underdelen med tre skuffer. England, 18. årh.s slutning. H. 208. B. 125. D. 60.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud