Aage Langeland-Mathiesen (f. Aarhus 1868, d. Liseleje 1933)
Kystparti fra Juan le Pin. Sign. Aage Langeland-Mathiesen Juan le Pin 1930. Vandfarve og sort kridt på papir. Bagside ejerstemplet med kronet monogram CA for Kong Christian og Dronning Alexandrine af Danmark. Lysmål 37×45.
Proveniens: Christian X og Dronning Alexandrine af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
To 1mm. let brune pletter øvre højre hjørne. Undersøgt i ramme.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
34 bud