2431/527
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“BO 55”. Fritstående overpolstret to-personers sofa med buet front og ben af bejdset bøg. Betrukket i sider, sæde og dybthæftet ryg med mønstret møbelstof. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke. L. 135.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950. I annonce fra Bovirke.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering