2431/​527

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“BO 55”. Fritstående overpolstret to-personers sofa med buet front og ben af bejdset bøg. Betrukket i sider, sæde og dybthæftet ryg med mønstret møbelstof. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke. L. 135.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950. I annonce fra Bovirke.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?