Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Efteraar i brunt”, 1983. Sign. med datering på bagsiden, titel på blændrammen. Olie på lærred. 130×97.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 3. Malerier 1980–1998”, København 2011, geng. helsides i farver s. 85.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024