Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Joller på Fanø strand. Dedikeret til Digteren Valdemar Rørdam venligst Johan Rohde. Sign. Johan Rohde 1932. Olie på lærred monteret på plade. 35×43.
Nålehuller ved kant. Behov for let overfladerensning.