2442/7117
Gunnar Biilmann Petersen (f. 1897, d. 1968)
“Teleskoplampe”. Et par bordlamper af messing, skærme af plisseret akryl. Model 344. Udført hos Le Klint. H. 53–64. (2)
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med folder, pletter og smuds.
Schæffergården: Kunst, design og antikviteter, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
33 bud