1247/​120

Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing gennembrudt forgyldt hjørne ornemantik, værk med minut- og datoviser, timekrans af kobber med rester af forsølvning. 18. årh.s slutning. Plakette sign. James Chater, London. H. 235.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Restaureret. Reven i basen.

Ældre malerier og antikviteter, 19. november 2012

Ure ▸ Standure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK