1247/120
Engelsk standur i kasse af mahogni, skive af messing gennembrudt forgyldt hjørne ornemantik, værk med minut- og datoviser, timekrans af kobber med rester af forsølvning. 18. årh.s slutning. Plakette sign. James Chater, London. H. 235.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Restaureret. Reven i basen.
Ældre malerier og antikviteter, 19. november 2012
Vurdering
Hammerslag