2421/242
Perkussioneret europæisk messingmonteret pistol omkring 1780 med spinkelt graveret lås mærket IH, ca. 18 cm. lang pibe i kaliber ca. 16 mm. og ladestok i træ holdt af to små rørkner. Skæftet skåret med bl.a. bladværk omkring metaldelene. (1)
kolben mangler en flis og forskæftet er repareret ved mundingen.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024
Vurdering
Hammerslag