Johan Vilhelm Gertner (f. København 1818, d. sst. 1871)
Portræt af digteren Adam Oehlenschläger (1779–1850) i kjole og hvidt med ordener. Sign. I. Vilhelm Gertner. pinx. 1842. Olie på lærred. 61×49.
Udstillet: Charlottenborg 1843 nr. 119.
Litteratur: Povl Eller, “Adam Oehlenschläger Portrætter”, Det Nationalhistoriske Museum, 1958, omtalt s. 90–91, nr. 32. Afb. s. 91. Nivaagaards Malerisamling, “Guldalderens andet ansigt. Johan Vilhelm Gertner”, 2001, s. 9–10.
Proveniens: Boghandler Johan Dahl, Oslo (1843). Landsdommer Christian Schmidth. Dennes enke fru Valborg Scmidth, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 263, 1940 nr. 14. Harpenist Henrik Boye (1958).
Gertner udførte flere portrætter af Adam Oehlenschläger, f.eks. findes en senere gentagelse af samme motiv fra 1846 på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot (inv. nr. A 841), dette med få ændringer i ordener og kravetøjet. I nærværende maleri bærer Oehlenschläger Dannebrogsmændenes hæderstegn, Dannebrogordenens brystkors for kommandører samt den svenske Nordstjerneordens bryststjerne for kommandører.
I anledning af nærværende maleri skrev Oehlenschläger hyldestdigtet “Til Gertner, da han havde malet mig”, udgivet i F. L. Liebenberg (red.), “Oehlenschlägers Poetiske Skrifter”, Selskabet til Udgivelse af Oehlenschlägers Skrifter, bd. 23, 1861, s. 32–33.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer og retoucheringer.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023