2039/662
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Kande af stentøj, modelleret med bibelske motiver i relief. Dekoreret med lys turkisgrøn glasur. Sign. Jais. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. max. 17,5. L. max. 19.
Nederste kant med 1 lille overfladisk glasurafslag.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud