2433/​772

Knud Andersen, Kgl. P. (f. 1892, d. 1966)

Vase af stentøj dekoreret med blåt og gyldent blomstermotiv samt lysegrå krakeléglasur. Mærket 5087 3119. Base og låg af delvis oppoleret bronze. Stemplet monogram for Knud Andersen. Kgl. P. H. inkl. base og låg 36. Diam. ca. 23.

Almindelig brugs- og alderspatina. Base med indgravering “Fra samtlige arbejdere. 1899 Carl Fr. O. Jørgensen 1939”. Vase med lille afslag på fodrand.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK