922/​30

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Jakkens Hvile”/“Bøjlestolen”. Skulpturel stol med stel af massiv fyr, opklappeligt sæde af massiv teak, opbevaringsrum under sæde. Model JH 540. Formgivet 1953. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet, 1953. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 244–247.

Dette emne handles i fuldmoms

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?