919/​134

Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)

“En cas que” (Dialog), 1936. Sign. rk-l. Olie på lærred. 47×56.

Udstillet: Peggy Guggenheims galleri “Guggenheim Jeune”, London, 1938.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK