Fernando Amorsolo (f. Manila, Filippinerne 1892, d. Quezon City, Filippinerne 1972)
Høstarbejdere på vej hjem fra marken. Optrækkende uvejr. Sign. F. Amorsolo 1933. Olie på lærred monteret på plade. 33×48.
Proveniens: Erhvervet i 1935 i Fillippinerne af Niels Bach (1885–1973). Herefter nedarvet i familien.
Niels Breinholt Bach var uddannet kemiingeniør og rejste efter endt uddannelse og kort før 1. verdenskrigs udbrud til Java, hvor han fik arbejde på en hollandsk sukkerfabrik og i forlængelse heraf fik han tilnavnet 'Java-Bach'. I 1923 købte Bach en stor sukkerrørsplantage på Filippinerne og grundlagde firmaet 'Bachs Cane Sugar Co A/S 1923'. I slutningen af 1930'erne forlod Bach Filippinerne igen og flyttede med sin familie til USA.