1951/​9078

Johan Åkerblad (f. Stockholm 1728, d. 1799)

Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudte rocailler, guirlander og blomster. Stemplet med kronet IÅ for Johan Åkerblad (1728–1799). Stockholm, 18. årh.s midte. H. 140. B. 56.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Afskaldet forgyldning. Spejlglasset er plettet. Bund ornamentet har været limet.

Selected (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

17.000 DKK