1831/1245
Smaragd- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med dråbe facetslebet smaragd på ca. 2.00 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Str. 54.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser på smaragd.
Smykker, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag