Stor prismekrone i Maria Theresia stil med stel af delvis forgyldt metal beklædt med glas, 22 lysarme monteret til el. i to etager, behængt med talrige prismer. 19. årh.s slutning. H. 155. Diam. 115.
Brugsslitage. Tre drypskåle med skår. We do not guarantee the electrical installation.
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024