2425/​313

En samling hovedvandsæg af sølv bestående af fire hjerteformet, en vaseformet samt en ligeknækket med gennembudt krone. Mester Søren Peter Lund, borgerskab 1869. Niels peter Falck, borgerskab 1802 m.fl. Samlet vægt ca. 189 g. H. 6,5–9. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. Ligeknækket med revne. En med skævt låg.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK