921/​152

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Fiskere i Brøndums Bod. Sign. Michael Ancher 18. Olie på lærred. 98×124.

Antageligt udstillet på Charlottenborg 1919 nr. 18 med titlen “Fiskere i en Krostue”.

Den 13 juli 1874 om eftermiddagen ankommer en ung mand til Skagen. Han er træt efter den lange rejse og spørger efter gæstgivergården. Et stykke tid efter er han endelig hos Købmand Brøndums familie, der har indrettet sig i havehuset, efter at den gamle kro er brændt ned. Den unge mand hedder Michael Ancher, og i sin bog om maleren gengiver Claus Jacobsen kunstnerens indtryk af stedet: “- I den ene Ende var Butik og Krostue for Fiskere, I den anden Skænkestue for pænere Folk og et lille Gæsteværelse, hvor akkurat 2 Senge og en Servante kunde staa, men klæde sig paa matte man helst I Sengen. Desuden var der tre andre Værelser, et med 2 og to med 1 seng. Det var nok til Behovet I hine Tider. Men hyggeligt var Huset, Haven herlig og Opholdet kostede kun to Kroner om Dagen.” Mødet med Brøndums Bod og skagboerne skulle som bekendt blive skelsættende for Anchers kunstneriske løbebane. Også privat blev mødet med Brøndum-familien skæbnesvangert: Den unge datter Anna og maleren fatter straks sympati for hinanden, og i 1878 forlover de sig. Brøndums Bod skulle således blive et omdrejningspunkt i Anchers tilværelse, og maleren yndede da også at skildre livet her, som det udfoldede sig i den lille, men stemningsfulde skænkestue.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 622, 1996 nr. 363. Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 248.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag