2345/​548

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Original skitse/arbejdstegning til spisebord med to tillægsplader i bøg og afr. mah. Maal 1:5 1:1. Udføres med plader fineret og kantet med teak el. mah., stel i bøg, oljebehandlet. Beslag: Mat messing. Sokler i teak el. afr. mahogni. Stemplet Bovirke. Dateret 13.11. 1947, sign. Finn Juhl. Tusch og akvarel på papir. H. 60. B. 42.

Indrammet i ramme med Artglass.

Vertikale og horisontale folder. Enkelte skjolder. Mærker.

Moderne kunst og design, 7. november 2023

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK