Et par fuldskæftede messingbeslåede pistoler af Johan Andreas Kuchenreuter ca. 1770 med flade kolber, kolbekapper med korte brede flige, låse med let runde former mærket J. A. KUCHENREUTER i skriftbånd, aftrækkere med snelle, fængpanderne forgyldte, sideblik i plade med tre skruer, ca. 26,8 mm. lange ottekantede piber kaliber ca. 13 mm. indlagt med IOH ANDRE KUCHENREITER i sølv samt hans stempel. Piberne har klapvisér med to klapper og er mærket henholdsvis 1 og 2 på svansskruebladet. Ladestokkene har hornafslutning ligesom skæfterne og fastholdes af to runde rørkner. Skæfterne er velbevarede og fornemt skåret om metaldelene samt med roser bag spidsrørknerne og om svansskruebladene. Messingbeslagene har oprindeligt været forgyldte og der er stadig noget guld bevaret. Johan Andreas Kuchenreuter 1758–1808 virkede i Steinweg i nærheden af Regensburg og var hofbøssemager til fyrsterne von Thurn und Taxis. (2)
En del af den oprindelige blånering og forgyldning bevaret.