2431/​535

Anton Hansen (f. Vedskølle, Herfølge 1891, d. 1960)

“Den hvide kamel”, Cairo, ca. 1935. Usign. Olie på plade. 60,5×75.

Anton Hansen (1891–1960) er bedst kendt for sine politiske og social satiriske tegninger, der blev publiceret i flere dagblade og aviser, heriblandt Social Demokraten og Information. Gennem hans arbejde udvidede han sin vennekreds med andre kreative og samfundsobserverende sjæle så som forfatteren Johannes V. Jensen. I 1926 begav de to sig ud på en rejse til Egypten og Palæstina. Det blev en tur med en masse indtryk, og AH's skitsebog blev fyldt med scenarier fra det daglige liv langs Nilens bredder. AH malede “Den hvide kamel” i ca. 1935 baseret på skitser fra hans oplevelser i Cairo i 1926. En tuschtegning med selvsamme motiv blev trykt i Social Demokraten samme år. Tegningen befinder sig i dag på Arbejdermuseet i København.

Litteratur: Abilgaard, tuschtegning med samme motiv er gengivet s. 257. Udstillet: antageligt udstillet på Anton Hansens separatudstilling på Den Frie, 1951, cat. nr. 31. Proveniens: Kaptajn og senere forretningsmand A.P. Botved, hvem kendte Anton Hansen særdeles godt, da de havde samme omgangskreds og så hinanden privat. Herefter nedarvet i familien.

Nogle enkelte små overflade pletter. Kunne gavne af en let overflade rens. Herudover god original stand.

Fra i Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?