2417/919
Dansk møbeldesign
Lænestol af hvidlakeret træ. Sæde, sider og ryg betrukket med rød velour. Udført 1960érne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Senere bemalet. Huller i nakke på polstring.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag