Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Dækketøjsskab af mahogni. Front med to låger, herunder to udtræksplader med greb af sort ebonit, indvendigt med udtræksbakker. To små samt en stor skuffe med beslag samt greb af messing. Model 4268. Formgivet 1931. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 154. B. 119. D. 59.
KK etiket nr. 16220.
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 1, s. 345–346 og bind 2, s. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nøgle til skuffer ok. Nøgle til skab er brækket, kan fungere midlertidigt med påsat skrue, se foto.
Moderne kunst og design, 8. august 2023