Jacques Matthias Schenker (f. 1854, d. 1927)
Smeltende sne i Engadin - tidligt forår. Sign. J. Schenker. Olie på lærred. 102,5×160.
Proveniens: Ketterer Kunst, Kunst des 19. Jahrhunderts, 24. Nov. 2017 nr. 82.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. januar 2024