2443/​13

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Trankogning. Ca. 1879. Usigneret. Olie på lærred. 21×31.

Nærværende værk er et studie til et større oliemaleri fra 1879 kaldet “Trankogning ved Nymindegab”, som befinder sig på Statens Museum for Kunst, inventarnummer KMS3202.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 424, 1981 nr. 766,

Let overfladerensning anbefales.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

14 bud

937225 16.000 DKK
984989 15.500 DKK
937225 15.000 DKK
984989 14.500 DKK
937225 (Autobud) 14.000 DKK
962937 13.500 DKK
937225 13.000 DKK
844306 (Autobud) 12.500 DKK
937225 12.500 DKK
844306 12.000 DKK
937225 11.500 DKK
844306 (Autobud) 11.000 DKK
937225 11.000 DKK
844306 10.500 DKK