2404/​143

Peter Green (f. Liverpool 1706, d. Åbenrå 1795)

Sønderjysk standur i kasse af guldstafferet fyrretræ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med kalender, minutviser og bemalet månefase. Sign. Peter Green, Apenrade. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 235. B. 69. D. 34.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, To lodder og Optræksnøgle medfølger. Pendul ophæng knækket.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. januar 2024

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK