2417/​788

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Væghængt kabinet af kirsebærtræ. Front med fire skuffer samt skriveklap med lyseblå formica, cirkulære udskårne greb af teak. Udført 1950'erne hos snedkermester Axel Albeck. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra. H. 50. B. 90. D. 30.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1951. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 164–165.

Restaureret stand med slitage og alders- og brugspatina. Top med antageligt senere indlægninger. Bagside med gennemborrede huller til vægmontering. Skuffer binder og lås driller. En nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag