914/941
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
To piger leger med dukker ved blomstrende stokroser og udenfor et stråtækt bondehus. Sign. H. A. Brendekilde 1912. Olie på lærred. 53×50.
Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023
Vurdering
Hammerslag