917/​569

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

“Skærvehuggere ved stranden. Stevns”. En lille pige hjælper til med at samle sten, i baggrunden to børn med stråhatte, hånd i hånd. Sign. H. A. Brendekilde 85. Olie på lærred. 73×103.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 340, 1947 nr. 26, afb. s. 41. Bruun Rasmussen auktion 729, 2004, nr. 1273 afb. s. 69.

H.A. Brendekilde og hans samtidige L.A. Ring (1854–1933) hørte til den lille kreds af danske malere, der lod sig inspirere af den franske bonderealisme og dennes fortolkere, såsom Jean-Francois Millet (1814–1875) and Jules Bastien-Lepage (1848–1884). Især i 1880erne udførte Brendekilde malerier inden for denne genre. Mest kendt er nok “Udslidt” fra 1889, der i dag hænger på Brandts i Odense. I nærværende maleri ses de fattige stensamlere på hårdt arbejde. I baggrunden antydes “de rige” landliggerbørn i det fine sommertøj iført stråhatte som værn mod solen. Udover det socialrealistiske indhold har Brendekilde formået at skabe et maleri mættet af klare farver og smukt lys.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK