Erik Hoppe (f. Ødis 1896, d. Kvam, Norge 1968)
Fra Søndermarken. Usign. Olie på lærred. 88×100.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1945. Proveniens: “Frode Folkvang Samlingen”, Bruun Rasmussen, auktion 614, Del 1, København, 1995, kat. nr. 57.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020