Foto endnu ikke klar
883/​342

Lorentz Nordin (f. 1708, d. 1786)

Svensk rokoko kommode af palisander med beslag af forgyldt bronze, svungen profileret plade af Kolmrården marmor, svungne sider og front med tre skuffer. Bagsiden med graveret plakette af sølv.

'Givet af medlemmerne af Majoratsforeningen og foreningen Skov-og Landejendomsbesiddere, 16. Mai 1937'.

Øverste skuffe stemplet 'L. Nordin' mester i 1743. 18. årh.s midte. H. 84. B. 130. D. 66.

Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Kommoden er givet i gave til Christian X's 25-års regeringsjubilæum;

Litteratur: Torsten Sylvén, 1996, Mästernas Möbler, Stockholmsarbeten 1700–1850. p. 281–292.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK