2431/​638

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC 4”. Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med ponyskind, nakkehynde med sort skind. Formgivet 1928. Udført og mærket hos Cassina, Stemplet nr. 22485. L. 155.

Brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

880892 6.500 DKK
805900 (Autobud) 6.000 DKK
880892 6.000 DKK
805900 5.500 DKK
864665 5.000 DKK