2431/638
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 4”. Chaiselong med stel og base af sortlakeret metal. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med ponyskind, nakkehynde med sort skind. Formgivet 1928. Udført og mærket hos Cassina, Stemplet nr. 22485. L. 155.
Brugspatina, herunder mindre ridser og mærker.
Vurdering
880892 | ||
805900 (Autobud) | ||
880892 | ||
805900 | ||
864665 |