872/​141

Nürnberg renæssance dobbelt rejsebæger af delvis forgyldt sølv, tøndeformet, graveret med stave og tøndebånd, indvendigt forgyldt, endestykker indvendigt støbt en medaille med Paris dom og Pallas Athene. Mester Kaspar Bauch der Ältere, mester Nürnberg 1541–1583. Vægt 262 gr. H. 12 cm.

Litteratur: Germanisches Nationalmuseum, Nürnberg: Nürnberger Goldschmiedekunst 1541–1868, 2007, bind 1, mester omtalt og mestermærke afbildet s. 34–35.

Proveniens: Tandlæge L. Dæhnfeldts samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK