2439/​279

To par empire kopper af porcelæn, dekorerede i overglasurfarver og guld med Kongens Nytorv ved vintertide og Kronborg. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Ca. 1800. Samt “Hetsch” vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld med mæanderbort. 19. årh. H. 25,5. (3)

Litteratur: Bredo L. Grandjean: “Konglig dansk Porcelæn”, København 1948, lignende kop afb. s. 84.

Kronborg med større reparation. Kongens Nytorv med repareret hank. Underkopper med hårrevne. Slitage på guld.

“Hetsch” vase med større reparation på fod og slitage på guld.

I Aarhus
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

988012 1.000 DKK