Hyacinthe Rigaud, dennes kreds, 18. årh.
Portræt af prins Carl af Danmark. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 52×43.
Prins Carl af Danmark var søn af Christian 5. og dronning Charlotte Amalie, og en yngre broder til kong Frederik 4.
Proveniens: Stockholms Auktionsverk, 2018, nr. 578060.
Krakeleringer af varierende størrelse. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. maj 2024
18 bud