2435/917
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Sjælden armstol af mahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt skind. Antageligt udført hos snedkermester Thorald Madsen, 1940'erne.
Proveniens: Peter Hvidts egen stol, sidenhen nedarvet i familien.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Senere ombetrukket. Træ ujævnt falmet.
Vurdering