O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
“En voxende Rose (Xaver Olibo)”. Sign. O. D. Ottesen 1882. Olie på lærred. 30×26.
Udstillet: Charlottenborg 1882 nr. 202.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023
25 bud