2424/910
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre afskalning på top. Baldakin er revnet.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud