Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
To figurgrupper af stentøj modelleret i form af Bacchus på æsel samt figur med drueklaser. Dekoreret med glasurer i brune og blå nuancer. Sign. Kai Nielsen, hhv. 1912 og 12, 24. Udført hos B&G. H. hhv. 23 og 12. (2)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Figur med drueklaser med brændingsrevne i bundflade.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
16 bud