Lene Regius (f. Frederiksberg 1940)
“Savanne”. Rund vase af lertøj med indridset reliefdekor. Dekoreret med koralrød, grøn, blå, sort og gul glasur. Sign. monogram, 14 og betegnet “Savanne”. Unik. H. 30,5. Diam. 18.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.