Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
Stribebillede, ca. 1970. Usign. Lakmaling på masonit. 122×122. Uindrammet.
Proveniens: Jysk Kunst Galerie, Kunsthandler Svend Hansen, København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020