921/​133

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Portræt af Anna Ancher (1859–1935) stående i en gul kjole. Sign. M. A. 89. Olie på lærred. 46×38.

Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier, 1999, nr. 407.

Proveniens: Boet efter frøken Helene Philipsen-Prahm. Bruun Rasmussen auktion 52, 1954 nr. 2. Bruun Rasmussen Vejle auktion 107, 2006 nr. 5, afb. s. 9.

Maleriet er antageligt malet under Anna og Michael Anchers ophold i Paris i anledning af Verdensudstillingen i 1889. Til trods for det betydningsfulde ophold er der næsten intet efterladt, der kan fortælle os om kunstnerparrets tid i den franske hovedstad. Om nærværende portræt skriver Elisabeth Fabritius: “Der er noget uvant kejtet over Anchers portrætter fra Paris-opholdet, hvor modellerne sidder ligesom afventende foran ham. Det gælder også helfigurstudien af Anna Ancher i en festlig kjole, signeret 1889 [...]. Måske en afspejling af den usikkerhed, der ramte Michael Ancher i den fremmede storby, konfronteret med så rige kunstsamlinger og så overvældende en billedkunst som den franske.” (“Michael Ancher og det moderne gennembrud 1880–1890”, 1999 s. 224).

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag