905/​827

Carlo Levi (f. Turin 1902, d. 1975)

Uden titel, 1934. Sign. C. Levi samt sign. på bagsiden C. Levi 341123. Olie på lærred. 67×51.

Carlo Levi var oprindelig uddannet læge men gik omkring 1923 over til at male. Han kom i forbindelse med den såkaldte Casorati-skole og den tidlige “Novecento” bevægelse. Omkring 1930 bevægede han sig over neo-impressionisme frem til den pastose, ekspressionistiske stil, der kendetegner dette maleri. Udover karrieren som maler er Carlo Levi særligt kendt som forfatter og politisk aktiv - i 1930'erne i antifascistiske bevægelser, fra 1963 som medlem af det italienske Senat.

Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK