Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Maaske ikke - Maaske”, 1962. Usign.; datering og titel på bagsiden. Olie på lærred. 30×45.
Udstillet: Clausens Kunsthandel, Toldbodgade, København ,1963 (mærkat på bagsiden). Udstillet: Esbjerg Kunstforening, 1967 (stempel på bagsiden).
Moderne malerier og foto, 26. september 2018