1921/779
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Sæt på 12 stole med stel af teak, udspændt i sæder med grønt flettet uld. Heraf ni stole med olivengrønt betræk og tre med lysegrønt betræk. Model 79. Designet 1966. Udført og stemplet hos J. L. Møller, Højbjerg. (12)
Proveniens: Danfoss i Sønderborg.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tre stole med let løse samlinger. Pletter på sæder.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud