2445/​871

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 23”. Sæt på seks spisestuestole af patineret eg. Sæder udspændt med sjeneflet. Udført og stemplet hos Carl Hansen & Søn. (6)

Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre flet defekter.

I Lyngby
Vur­dering

15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

815100 11.000 DKK
1169372 10.500 DKK