2417/623
Arne Hovmand-Olsen (f. 1919, d. 1989)
Sæt på seks stole med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med originalt sort skind. Formgivet 1956. Antageligt udført hos Onsild Møbelfabrik for Jutex, Aarhus. (6)
Præsenteret på Møbelmessen i Køln, 7.-11. februar 1958.
Litteratur: Mobilia nr. 30, januar 1958, s. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og hak. Alle med reparation på bagbenene. Limrester.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud