2123/123
Islandsk flag signeret af Sveinn Björnsson 1881–1952, den første Islandske præsident. 131×188 cm.
Björnsson skrev den Islandske flag lov nr. 34/1944 som stadigvæk er i brug. Ifølge oplysninger findes der kun to flag signeret af Sveinn Björnsson, hvoraf dette er det ene. Flaget skulle efter sigende være doneret af Björnsson til en auktion for at rejse midler til veteraner efter II verdenskrig.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag